MENU

Naučte se poptat za nejlepší cenu i kvalitu

Zpět11. 9. 2016

Správná formulace poptávky a nabídky bude tvořit základ Vašeho fungování na Poptávkomatu. V nasledujícím textu se proto podívame na několik základních pravidel, které Vám pomohou napsat jasnou a srozumitelnou poptávku.

Díky dobře sepsanému textu uspějete a přilákate na inzerát co možná nejvíce dodavatelů, kteří Vám vytvoří nabídky přímo pro Vás a Vy si pak můžete vybrat toho, kdo pro Vás připraví tu nejvýhodnější.

Co vše musí poptávka obsahovat?
Každá poptávka musí obsahovat název a její popis. Do názvu uveďte klíčová slova, která Vaši poptávku vystihují. To ulehčí dodavatelům jednoduše Vaši poptávku najít a reagovat na ni. Když například poptáváte tvorbu loga, do nadpisu poptávky uvěďte - Logo pro stavební firmu. Vaše poptávka se pak zobrazí všem dodavatelům, kteří si vyfiltrují slovo logo. V popisu poptávky nezapomeňte uvést další detaily a požadavky. Snažte se být co možná nejvíce věcní a srozumitelní. Můžete také uvést, co pro Vás bude při výběru dodavatele rozhodujíci, jestli cena nabídky, rychlost dodání nebo něco jiného. Umožníte tak dodavatelům vytvořit Vám co možná nejvíce personalisovanou nabídku.

Co nabídka nesmí obsahovat?
Název poptávky nesmí obsahovat celý text kapitálkama (např ÚPRAVA KUCHYNĚ V BYTĚ!!!) ani dodatečnou interpunkci. Také je zbytečné název poptávky začínat slovy Poptávám, ChciHledám. Prostor pro název poptávky využijte raději na stručný, vystižný název věci, kterou poptáváte - např. Úklid kanceláře, Svatební fotograf, Malování bytu. V obsahu poptávky ani nabídky nesmí být ​uveden kontakt (telefon, konkrétní adresa, e-mail atp.).

Termín dodání a požadovaný rozpočet
Pri psaní své poptávky můžete volitelně uvést i termín a požadovaný rozpočet. Pokud rozpočet a termín neuvedete, bude na dodavatelích, jaký Vám nabídnou na základě znění poptávky a jejich možností.

Stejně tak při zadávání rozpočtu poptávky vkládáte Vaši představu o ceně. Záleží však na dodavatelích, jestli shledají požadovanou cenu za reálnou. Cena nabídek tedy ve výsledku může být nižší i vyšší.

Opakovaná spolupráce s dodavatelem
Pokud jste již s některým dodavatelem přes poptávkomat spolupracovali a jste s ním spokojení, můžete mu další svoji poptávku automaticky přiřadit a napsat poptávku přímo pro něj. Vyhnete se tak čekání na nabídky a můžete využít rovnou služby, se kterými již máte zkušenost.


Napsat správně formulovanou poptávku není žádná věda. Snažte se jenom srozumitelně vysvětlit, co potřebujete. Drobné nejasnosti si pak můžete vysvětlit s vybraným dodavatelem v komentářích, pokud však nenapíšete jasnou poptávku už na začátku, dodavatelé Vám nemusí sepsat nabídku, která Vám bude vyhovovat.


Pusťte se do toho! Dodavatelé už na Vás čekají.

Líbil se ti článek? Sdílej jej.